Atak na Szpital Wojewódzki w Szczecinie. Na ratunek wkracza wojsko

W związku z cyberatakiem na infrastrukturę teleinformatyczną Szpitala Zespolonego w Szczecinie kierujemy tam zespół działań cyber z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej – przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Z soboty na niedzielę placówka padła ofiarą ataku cyberprzestępców.

 

„Żołnierze wesprą szpital w przywróceniu i zabezpieczeniu systemów teleinformatycznych. Wojsko Polskie pomaga wszędzie tam, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli” – napisał w środę na platformie X wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do ataku cyberprzestępców na system informatyczny szczecińskiego szpitala wojewódzkiego doszło w nocy z soboty na niedzielę. System został zainfekowany, a część danych przestępcy zaszyfrowali, blokując do nich dostęp.

Szpital pilnie wdrożył procedury awaryjne, w tym m.in. przejście na papierowy tryb pracy. Dyrekcja placówki o ataku poinformowała odpowiednie służby i pozostaje z nimi w stałym kontakcie. Śledztwo w sprawie cyberataku na placówkę wszczęła w środę Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

– Przedmiotem śledztwa jest czyn zabroniony polegający na zmianie danych informatycznych poprzez ich zaszyfrowanie złośliwym oprogramowaniem, atak typu „ransomware”, połączony z żądaniem od pokrzywdzonego korzyści majątkowej za przywrócenie dostępu w kwocie kilku milionów dolarów, przez co sprowadzono niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób będących pacjentami szpitala i korzystających z udzielanych przez placówkę świadczeń medycznych – przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Julia Szozda.

Czyn ten jest zagrożony karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

W najbardziej newralgicznych miejscach personelowi udostępnione zostały pojedyncze stacje robocze i pozostały sprzęt, m.in. drukarki i modemy, które częściowo umożliwiły powrót do pracy cyfrowej. Nie mają one jednak dostępu do systemu.

Do czasu powrotu do standardowego trybu pracy, w laboratorium centralnym i zakładzie radiologii i diagnostyki obrazowej odbywać się będą jedynie badania pacjentów szpitalnych – z oddziałów i poradni. Czasowo zawieszono m.in. możliwość skorzystania z komercyjnej oferty laboratorium.

Pacjenci, którzy wybierają się do Szpitala Wojewódzkiego na planową hospitalizację, badanie, czy wizytę w poradni, powinni mieć ze sobą posiadaną dokumentacji medycznej.(PAP)