Szczecin. Zakończyła się akcja usuwania niewybuchu w dzielnicy Dąbie

Saperzy usunęli i wywieźli pocisk rakietowy z czasów drugiej wojny światowej, znaleziony przy ul. Pomorskiej w dzielnicy Dąbie w Szczecinie. Ewakuowani mieszkańcy kilku okolicznych bloków mogą wracać do domów – podała PAP w sobotę oficer prasowa szczecińskiej policji nadkom. Anna Gembala.

 

Niewybuch podjęli saperzy z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina. – Akcja, zarówno ewakuacji mieszkańców, jak i usunięcia pocisku, przebiegła bardzo sprawnie. Pocisk opuścił już granice miasta, a 44 ewakuowanych mieszkańców, może już wracać do swoich domów – powiedziała nadkom. Gembala.

Odwołany został także zakaz przebywania na otwartej przestrzeni, wprowadzony na czasu usuwania niewybuchu. Objęci nim byli mieszkańcy ulic: Lotniczej, Klombowej, Pokładowej, Al. Przyjaciół, Kostrzyńska, Elbląska, Narzędziowa, Miła, Potok, Letnia, Jesienna (od nr 18 w stronę Wiosennej), Gryfińska (od nr 18), Emilii Gierczak (od nr 53), Żaglowa (od nr 7), Jeziorna (nr 8 w kierunku Szybowcowej), Szybowcowa (nr 123 do skrzyżowania z Rumuńską), Rumuńska (do skrzyżowania z ul Goleniowską).

Zgodnie z informacją przekazaną PAP przez rzeczniczkę pułku ppor. Monikę Kamińską, pocisk rakietowy zostanie teraz bezpiecznie przetransportowany do Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim i tam na poligonie zdetonowany.

Magistrat o planowanej na sobotę rano ewakuacji mieszkańców i akcji usuwania pocisku rakietowego z czasów drugiej wojny światowej poinformował w piątek po południu.

Niewybuch, prawdopodobnie z 1945 r., gdy toczyły się ciężkie walki o Dąbie, znaleziono przy ul. Pomorskiej, blisko gmachu III Liceum Ogólnokształcącego i skrzyżowania z ul. Emilii Gierczak.

Zanim do akcji usuwania pocisku rakietowego przystąpili saperzy, miejsce jego odnalezienia zostało zabezpieczone, a od godz. 7 rano ewakuowani byli mieszkańcy kilku okolicznych budynków. Dla ewakuowanych podstawione zostały autobusy na przystanek „Plac Słowiański”, z którego następnie odjechały na czas pracy saperów do wyznaczonej tzw. strefy bezpiecznej przy SP nr 71 przy ul. Bośniackiej. Obowiązywał też zakaz opuszczania domów na wskazanym powyżej obszarze.(PAP)
Foto ilustracyjne