Zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych zostanie wybudowany w Szczecinie. Nowa instalacja powstanie na terenie funkcjonującego już Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.
– „Zakład unieszkodliwiania odpadów medycznych, jego zadaniem będzie zabezpieczenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie właśnie zagospodarowania tych odpadów, bo na terenie naszego województwa niestety nie ma instalacji, które posiadałyby wystarczające moce przerobowe, które mogłyby przetworzyć te odpady w sposób zgodny z prawem. Dlatego ta instalacja na pewno przysłuży się jednostkom w naszym mieście” — dla Twojego radia mówi Anna Folkman z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.
Wydajność instalacji jest zaplanowana na 5 tysięcy ton odpadów rocznie. Taka ilość odpadów medycznych i weterynaryjnych unieszkodliwianych termicznie w ciągu roku pozwoli na zabezpieczenie jednostek służby zdrowia oraz gabinetów weterynaryjnych w Szczecinie i okolicach, nie konkurując przy tym z działalnością istniejącej spalarni odpadów medycznych w Gryficach.
Rozpoczęcie działalności instalacji planowane jest na przełomie 2027 i 2028 roku.
Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie:
Fot. Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie