Marsz Wąsa i bezpłatne badania. Kolejne dni akcji Movember w Stargardzie

Listopad w Stargardzie upływa pod znakiem ważnej ogólnoświatowej kampanii związanej z profilaktyką nowotworów prostaty i jąder.

W czwartek po południu Stargardzki Dom Kultury Kolejarza otworzył się wyłącznie dla mężczyzn. Była to okazja do rozmowy ze specjalistami, zdobycia fachowej wiedzy i wykonania badań profilaktycznych. Akcja miała przypomnieć, jak ważna jest regularna profilaktyka nowotworów prostaty i jąder – mówi dyrektor placówki i współorganizator wydarzenia, Norbert Śliwa.

Przeprowadziliśmy szkolenie w ramach ogólnopolskiej akcji Movember – promującej zdrowie mężczyzn. Nie brakowało także „testosteronu”. Wspólnie z lekarzami oraz studentami medycyny prowadziliśmy część szkoleniową dotyczącą badań i profilaktyki raka jądra oraz raka prostaty. Na spotkanie zaprosiliśmy również strongmana – jednego z najsilniejszych mężczyzn w Polsce, pana Szymańskiego, naszego mistrza, który pokonał nowotwór i opowiedział o swojej walce, prawdopodobnie najważniejszej w jego życiu.”

To jednak nie koniec działań w ramach Movember w Stargardzie. Kontynuacja akcji zaplanowana jest już na dziś. Ulicami miasta przejdzie pierwszy w historii Marsz Wąsa – wydarzenie promujące profilaktykę zdrowia mężczyzn. Do udziału zaprasza Dorota Wiśniewska ze stargardzkiego Sanepidu.

Dzisiaj zapraszamy nie tylko panów, ale również panie na przemarsz, który rozpocznie się o godzinie 12.00 spod banku przy ulicy Wyszyńskiego. Przejdziemy ulicami miasta, a marsz zakończy się w Parku Letnim, gdzie nastąpi podsumowanie całej listopadowej akcji. Serdecznie zapraszamy.”

Kolejny etap z kolei zaplanowano na sobotę. W godzinach od 10 do 18 w AquaStar przy ulicy Szczecińskiej w Stargardzie panowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań – USG jąder oraz testy PSA.
Foto: Janusz Merz/Twoje Radio