Koszalin. Tężnia solankowa już dostępna dla mieszkańców

Mieszkańcy Koszalina mogą już korzystać z nowej Tężni Solankowej u podnóża Góry Chełmskiej. Obiekt został zrealizowany jako zwycięski projekt ogólnomiejski Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Projekt „Koszalińskie tężnie solankowe – poczuj klimat uzdrowiska u podnóża Góry Chełmskiej” zdobył 3 223 głosy. Początkowo zakładał budowę dwóch tężni, jednak ze względu na koszty – w porozumieniu z autorami – zdecydowano o realizacji jednej.

Po trzech nierozstrzygniętych postępowaniach przetargowych w 2024 r. przeprowadzono konsultacje rynkowe i przygotowano nowy program funkcjonalno-użytkowy. W kolejnym przetargu wybrano wykonawcę z Koszalina. W maju 2025 r. podpisano umowę na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” o wartości 498 322,20 zł.

Tężnię ukończono w listopadzie 2025 r., a 1 grudnia oficjalnie oddano ją do użytku. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. UM w Koszalinie