Historyczny rejs „Daru Młodzieży” z udziałem uczniów ze Świnoujścia

„Dar Młodzieży” wypłynął w prawdopodobnie jeden z ostatnich swoich wielkich rejsów szkoleniowych.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich żaglowców szkolnych obrał kurs na Nowy Jork, gdzie weźmie udział w obchodach 250. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie fregaty znajdują się studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Dla wielu z nich to wyjątkowa, długo wyczekiwana przygoda i jednocześnie ogromne wyzwanie.
„Na pewno jest to wyjątkowy rejs, Stany nie zdarzają się często. Są emocje, jest napięcie, ale też radość, że w końcu wypływamy. To wielki zaszczyt. Są również obawy – będziemy przemęczeni, będziemy mało spać, ale jesteśmy dobrej myśli i żądni przygód” – mówią uczestnicy wyprawy.

Podczas całego rejsu „Dar Młodzieży” pokona około 12 tysięcy mil morskich. Kulminacją rejsu będzie udział fregaty w międzynarodowej paradzie żaglowców, która odbędzie się w Nowym Jorku.

Fot. Janusz Merz / Archiwum