Świnoujście buduje nowoczesną stację uzdatniania wody

Za blisko 83 miliony złotych w Świnoujściu powstanie nowoczesna stacja uzdatniania wody, która ma zapewnić mieszkańcom i turystom stabilny dostęp do wysokiej jakości wody w nadchodzącej dekadzie.

Budowa nowego obiektu to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wodę oraz ograniczone zasoby wód podziemnych, szczególnie odczuwalne w sezonie letnim. Instalacja powstaje przy ul. Karsiborskiej i – jak podkreślają urzędnicy – nie będzie uciążliwa dla mieszkańców.
„Dotychczas miasto korzystało z trzech stacji uzdatniających wodę podziemną – Granica, Wydrzany oraz Odra. Nowy obiekt będzie działał inaczej – wykorzysta wodę powierzchniową z ujęcia Mulnik, która następnie przejdzie przez wieloetapowy proces oczyszczania” – wyjaśnia Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia. – „To będzie pierwsza w Świnoujściu instalacja wykorzystująca tak zaawansowaną technologię”. Dzięki temu woda dostarczana do sieci ma być bezpieczna do picia i bardzo wysokiej jakości.

Inwestycja zwiększy również odporność systemu wodociągowego na awarie i niedobory, a także uniezależni miasto od jednego źródła poboru wody. Zakończenie prac planowane jest na trzeci kwartał 2027 roku.

Zdjęcie ilustracyjne / Archiwum