Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu zyskała w ostatnich dniach trzech nowych kierowców – Devanathana, Ajo i Genesha. To doświadczeni kierowcy pochodzący z Indii, którzy wcześniej pracowali w poznańskiej komunikacji miejskiej. Pojawiło się jednak wyzwanie językowe.
Do Świnoujścia przyjechali, by wesprzeć lokalny zespół i pomóc w rozwiązaniu problemu, z jakim zmaga się cała branża – braku kierowców autobusów.
Nowi pracownicy posiadają wszystkie wymagane uprawnienia – prawo jazdy kategorii D z kodem 95, kwalifikacje zawodowe i aktualne badania. Przez pierwsze dni poznawali świnoujskie trasy pod okiem doświadczonych kierowców. Jest jednak jeden drobny problem – nowi kierowcy nie znają jeszcze języka polskiego. Jak zapewnia magistrat, nie stanowi to jednak trudności, ponieważ kierowcy Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu nie sprzedają biletów, nie udzielają informacji i nie mają bezpośredniego kontaktu z pasażerami.
Brak zawodowych kierowców to nie tylko problem Świnoujścia. Z podobnymi trudnościami borykają się przewoźnicy w całej Polsce. W naszym regionie sytuację dodatkowo komplikuje bliskość granicy z Niemcami – tamtejsze firmy autobusowe kuszą polskich kierowców wyższymi zarobkami i często „wysysają” kadry z polskiego rynku.
Komunikacja Autobusowa Sp. z o.o. w Świnoujściu cały czas prowadzi rekrutację na stanowisko kierowcy autobusu miejskiego. Kandydaci mogą zgłaszać się osobiście do siedziby spółki przy ul. Karsiborskiej 33a, przez stronę internetową www.ka.swinoujscie.pl
Fot. UM w Świnoujściu