Marek Rupiński, mieszkaniec gminy Dobra na podium Race Across America.

Marek Rupiński, mieszkaniec gminy Dobra, ukończył najtrudniejszy maraton kolarski na świecie – Race Across America. Pokonał trasę liczącą 4800 km i zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Race Across America to najtrudniejszy, najdłuższy i najstarszy kolarski ultramaraton na świecie organizowany niemal nieprzerwanie od 1982 roku. Trasa wyścigu przebiega przez 12 stanów, a jej łączna długość to ok. 4800 km. Niezależnie od warunków atmosferycznych każdy z zawodników ma 12 dni na ukończenie wyścigu. Dotychczasowy rekord, w jakim ukończono Race Across America, wynosi 7 dni, 15 godzin i 56 minut.

Legendarny wyścig ultrakolarski rozpoczął się 13 czerwca o godzinie 12:00 czasu lokalnego (PDT) w Oceanside w Kalifornii. Na linii startu w kategorii solo stanęło łącznie 30 zawodników. Wśród nich było dwóch Polaków – Krzysztof Fechner i Marek Rupiński, mieszkaniec gminy Dobra. Kategoria solo jest najtrudniejsza. Podczas walki z trudami trasy, zgodnie z regulaminem wyścigu za każdym zawodnikiem musi jechać samochód techniczny. To z tego miejsca zawodnik otrzymuje na bieżąco pożywienie i nawodnienie oraz pomoc w nawigacji trasy. Dodatkowym wsparciem jest drugi samochód (najczęściej jest to kamper), który pełni rolę bazy dla całego teamu. W tej bazie zawodnik odpoczywa, konsumuje większe posiłki i regeneruje się.

Tekst i Foto: Gmina Dobra