Mamy złoto! Nasi Terytorialsi mistrzami WOT w biegu na orientację

14 Zachodniopomorska, 2 Lubelska i 3 Podkarpacka Brygada OT. Taka była kolejność na podium Mistrzostw WOT w Biegu na Orientację, które zakończyły się w niedzielę w Limanowej pod Krakowem. Po trzech latach oczekiwania – jest złoty medal!

Reprezentacja 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jechała na tegoroczne Mistrzostwa WOT w Biegu na Orientację z wielkimi nadziejami, ale i z obawami. Nadzieja brała się stąd, że wiedzieli, iż są jedną z najmocniejszych drużyn w stawce. Obawy – bo konkurencja w tym roku była wyjątkowo liczna i mocna. W związku z powstaniem nowych brygad WOT w tegorocznych mistrzostwach startowało aż 19 drużyn.

Biegi na Orientację trwały aż trzy dni w Limanowej pod Krakowem, a zawody odbywały się w mieście i terenie lesistym. O ostatecznym wyniku zdecydować miał bilans indywidualnych zawodników w poszczególnych konkurencjach oraz sztafet. Pierwszego dnia – w piątek rozegrano bieg sprinterski. Tu zawodnicy z 14 ZBOT zdobyli miejsca na podium. W kategorii kobiet drugie miejsce zajęła szer. Aleksandra Mazan a w kategorii mężczyzn pierwszy był szer. Bartłomiej Mazan a trzeci st. szer. Paweł Gadomski. W kategorii M40 trzeci miejsce zajął st. szer. Przemysław Kraczkowski. W sobotę w biegu średniodystansowym w kategorii kobiet drugie miejsce zajęła znów szer. Aleksandra Mazan a w kategorii mężczyzn znów zwyciężył szer. Bartłomiej Mazan. O zwycięstwie zdecydowały niedzielne sztafety. Mężczyźni w składzie: szer. Bartłomiej Mazan, szer. Stanisław Kabata i st. szer. Paweł Gadomski zwyciężyli w biegu sztafetowym a kobiety w składzie: szer. Magdalena Sadzikowska, szer. Dominika Kranc i szer. Aleksandra Mazan zdobyły drugie miejsce.

Ostatecznie w mistrzostwach zwyciężyła 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej zdobywając złoty medal. Na drugim stopniu podium uplasowała się 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej a trzecie miejsce zajęła 3 Podkarpacka Brygada OT.

– Czekaliśmy na to zwycięstwo trzy lata – mówi instruktor wychowania fizycznego 14 ZBOT ppłk rez. Mirosław Langner. – Dwa lata temu zajęliśmy w tej konkurencji miejsce trzecie a rok temu byliśmy na drugim stopniu podium. Sukces smakuje tym bardziej, że konkurencja była w tym roku większa i silniejsza. Trzeba było więcej wysiłku, więcej treningów. Cieszymy się.

Najlepsi zawodnicy, którzy wystartowali w tegorocznych Mistrzostwach WOT w Biegu na Orientację wezmą teraz udział w kadrowych przygotowaniach do Mistrzostw Wojska Polskiego. Dzięki uzyskanym wynikom, 14 ZBOT wystawi do kadry WOT prawie połowę swojej reprezentacji.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej świętuje sukcesy nie od dzisiaj. To aktualni i dwukrotni mistrzowie Wojsk Obrony Terytorialnej w sportowej klasyfikacji generalnej. Do wakacji 14 ZBOT wystawi jeszcze swoich zawodników w kilku mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej. Najbliższe w maju w Toruniu będą to Mistrzostwa WOT w strzelaniu z karabinka i pistoletu, następnie odbędą się mistrzostwa WOT w Crossficie w Radomiu i przed wakacjami Mistrzostwa w pięcioboju w Zegrzu.

– Sukcesy sportowe budują tożsamość naszej brygady, bo świadczą o tym, jak jesteśmy jako żołnierze przygotowani fizycznie do służby. Popularyzują także sport i przyciągają do służby w naszej jednostce nowych żołnierzy – podkreśla zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak

– Gratuluję sukcesu całej drużynie i poszczególnym zawodnikom. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tegoroczne wyniki.