Około 120 tys. wolontariuszy, działających w ramach 1680 sztabów, weźmie udział w najbliższej edycji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformował w piątek w podpoznańskiej Mosinie pomysłodawca zbiórki Jerzy Owsiak.
34. Finał WOŚP zaplanowano na 25 stycznia 2026 r. Celem najbliższej zbiórki będzie wsparcie diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego u najmłodszych pacjentów, a akcja będzie prowadzona pod hasłem: „Zdrowe brzuszki naszych dzieci”.
W czasie piątkowej konferencji w podpoznańskiej Mosinie zaprezentowano trzy rodzaje puszek, jakie będą wykorzystywane w najbliższej zbiórce oraz identyfikatory, którymi będą posługiwać się uczestnicy akcji.
– Do 34. finału jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Ruszyły zapisy wolontariuszy, a zakończyliśmy zgłaszanie sztabów. Mamy ich 1680, a więc tak samo, jak to było w zeszłym roku – powiedział prezes WOŚP Jerzy Owsiak.
Dodał, że zbiórka zostanie przeprowadzona w 28 krajach, a w akcji weźmie udział około 120 tys. wolontariuszy. – We wszystkich miastach, dużych, malutkich, tam gdzie gra orkiestra, będą nasi wolontariusze, z naszymi puszkami – wskazał.
Mówiąc o celu najbliższej zbiórki WOŚP, Owsiak zapewnił, że Fundacja będzie kupować najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji małych pacjentów.
– Inwestujemy w najnowocześniejszą medycynę. Inwestujemy w to, co pomaga lekarzom, personelowi medycznemu, wszystkim, którzy pracują w szpitalu, pracują, aby zdrowie i życie pacjentów nie było zagrożone, aby mogli korzystać z najnowocześniejszych technologii – zaznaczył prezes WOŚP.
Owsiak podziękował wszystkim, którzy angażują się w akcje WOŚP, ale także zwrócił się do osób niewspierających tę inicjatywę. – Jeżeli nie grasz – nie przeszkadzaj. My to zrobimy bardzo dobrze. Mało tego, pieniądze z tej puszki będą przeznaczone dla wszystkich. (…) Lubisz, nie lubisz, i tak będzie ci służyło, po to właśnie to robimy – podkreślił.
W czasie ostatniego, 33. finału WOŚP zebrano ponad 289 mln zł na onkologię i hematologię dziecięcą. Fundacja podała, że w ciągu 33 odsłon swoich akcji WOŚP zebrała blisko 2,6 mld zł i kupiła około 81 tys. urządzeń.(PAP)
Foto: Janusz Merz/Twoje Radio/Archiwum