Jurek Owsiak o 34. Finale WOŚP: Mamy 1680 sztabów, tak jak w zeszłym roku

Około 120 tys. wolontariuszy, działających w ramach 1680 sztabów, weźmie udział w najbliższej edycji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformował w piątek w podpoznańskiej Mosinie pomysłodawca zbiórki Jerzy Owsiak.

 

34. Finał WOŚP zaplanowano na 25 stycznia 2026 r. Celem najbliższej zbiórki będzie wsparcie diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego u najmłodszych pacjentów, a akcja będzie prowadzona pod hasłem: „Zdrowe brzuszki naszych dzieci”.

W czasie piątkowej konferencji w podpoznańskiej Mosinie zaprezentowano trzy rodzaje puszek, jakie będą wykorzystywane w najbliższej zbiórce oraz identyfikatory, którymi będą posługiwać się uczestnicy akcji.

– Do 34. finału jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Ruszyły zapisy wolontariuszy, a zakończyliśmy zgłaszanie sztabów. Mamy ich 1680, a więc tak samo, jak to było w zeszłym roku – powiedział prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Dodał, że zbiórka zostanie przeprowadzona w 28 krajach, a w akcji weźmie udział około 120 tys. wolontariuszy. – We wszystkich miastach, dużych, malutkich, tam gdzie gra orkiestra, będą nasi wolontariusze, z naszymi puszkami – wskazał.

Mówiąc o celu najbliższej zbiórki WOŚP, Owsiak zapewnił, że Fundacja będzie kupować najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji małych pacjentów.

– Inwestujemy w najnowocześniejszą medycynę. Inwestujemy w to, co pomaga lekarzom, personelowi medycznemu, wszystkim, którzy pracują w szpitalu, pracują, aby zdrowie i życie pacjentów nie było zagrożone, aby mogli korzystać z najnowocześniejszych technologii – zaznaczył prezes WOŚP.

Owsiak podziękował wszystkim, którzy angażują się w akcje WOŚP, ale także zwrócił się do osób niewspierających tę inicjatywę. – Jeżeli nie grasz – nie przeszkadzaj. My to zrobimy bardzo dobrze. Mało tego, pieniądze z tej puszki będą przeznaczone dla wszystkich. (…) Lubisz, nie lubisz, i tak będzie ci służyło, po to właśnie to robimy – podkreślił.

W czasie ostatniego, 33. finału WOŚP zebrano ponad 289 mln zł na onkologię i hematologię dziecięcą. Fundacja podała, że w ciągu 33 odsłon swoich akcji WOŚP zebrała blisko 2,6 mld zł i kupiła około 81 tys. urządzeń.(PAP)

Foto: Janusz Merz/Twoje Radio/Archiwum