Zaostrzone zostały przepisy dotyczące korzystania z kąpielisk na obozach i koloniach. Chodzi o wyeliminowanie korzystania z kąpielisk w porze nieodpowiedniej z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa. Wprowadzony został zakaz kąpieli w porze nocnej.
6 czerwca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przebywających na zorganizowanym wypoczynku.
Nowe przepisy zaostrzają wymogi bezpieczeństwa nad wodą. Nowym obowiązkiem kierownika wypoczynku będzie dopilnowanie, aby uczestnicy korzystali z kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli wyłącznie w godzinach jego funkcjonowania określonych w regulaminie, a jeżeli takie godziny nie są wskazane, to tylko w porze dziennej – od wschodu do zachodu słońca.
Korzystanie z kąpieliska będzie możliwe tylko w obecności ratownika wodnego i wychowawcy wypoczynku.
Nowelizacja nakłada też dodatkowe obowiązki na wychowawcę wypoczynku. Został on zobowiązany do zapoznania uczestników z regulaminem korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, w szczególności z zasadami korzystania z kąpieliska i godzinami jego funkcjonowania. Jeśli regulamin nie określa godzin działania kąpieliska lub miejsca kąpieli, wychowawca ma przekazać, że można z niego korzystać wyłącznie w porze dziennej.
Jak informowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, nowelizacja rozporządzenia to efekt przeanalizowania przepisów dotyczących wypoczynku dzieci i młodzieży oraz przeprowadzenia licznych spotkań z organizacjami harcerskimi i innymi podmiotami organizującymi wypoczynek. „Celem tych rozmów było wypracowanie rozwiązań, które wzmocnią bezpieczeństwo uczestników obozów i kolonii” – podał resort edukacji. (PAP)