24 czerwca to wyjątkowa data w historii Stargardu. Tego dnia, w 1243 roku, książę pomorski Barnim I nadał miastu magdeburskie prawa miejskie, otwierając drogę do jego dynamicznego rozwoju gospodarczego i przestrzennego.
Jak przypomina prof. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, lokacja miasta była zwieńczeniem wieloletniego procesu kształtowania się ważnego ośrodka osadniczego i kasztelańskiego nad Iną. Już w 1140 roku Stargard został wymieniony w bulli papieża Innocenty II jako jeden z istotnych ośrodków Pomorza. Pod koniec XIII wieku granice miasta zostały powiększone o dawny gród i podgrodzia, a na przełomie XIII i XIV wieku Stargard otoczono murami obronnymi. W 1292 roku miasto przeszło z prawa magdeburskiego na lubeckie, co dodatkowo przyspieszyło jego rozwój i umocniło pozycję jednego z najważniejszych późnośredniowiecznych miast Księstwa Pomorskiego.
Fot. UM w Stargardzie