Bez konsorcjum, bez pośredników – Budowę Przylądka Pomerania w Świnoujściu sfinansuje budżet

Przylądek Pomerania w Świnoujściu zbudowany będzie wyłącznie z krajowych środków, bez udziału zagranicznych konsorcjów. Nowy, głębokowodny port sfinansowany zostanie w całości z budżetu państwa.

Polska buduje własnymi siłami — Przylądek Pomerania w Świnoujściu powstanie bez udziału zagranicznego konsorcjum. Całość sfinansuje budżet państwa — zapowiedział prezes portów Szczecin–Świnoujście, Jarosław Siergiej.

Jesteśmy w stanie samodzielnie wybudować Przylądek Pomerania. Pierwotna idea tego terminala nie odpowiada temu, co jest ekonomicznie uzasadnione. W związku z tym zmieniły się wszystkie parametry, jakie dotychczas były zawarte w umowie przedwstępnej – ona już nie ma racji bytu. Wobec tego nie obowiązuje już również umowa z konsorcjum na nową inwestycję. Jesteśmy w stanie zrealizować ją samodzielnie” – podkreślił prezes Siergiej.

Decyzję o budowie portu z polskich środków pozytywnie ocenia wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Jego zdaniem to „dobra i odważna decyzja”, a ponad 10 miliardów złotych przeznaczonych na inwestycję to „dobrze wydane pieniądze”.

Jesteśmy przygotowani, ponieważ to strategiczna inwestycja, która ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa – nie tylko gospodarczego, ale także militarnego. Dlatego realizujemy najambitniejsze przedsięwzięcie od wielu, wielu lat – Przylądek Pomerania w Świnoujściu – po to, aby port mógł się rozwijać i dawał impuls do rozwoju gospodarczego nie tylko województwu zachodniopomorskiemu, ale całej polskiej gospodarce morskiej” – dodał wiceminister Marchewka.

Nowy port ma dysponować torem podejściowym i akwenami o głębokości 17 metrów. Zaplanowano około 3 kilometry nowych nabrzeży, z czego 1 350 metrów przypadnie terminalowi kontenerowemu. Infrastruktura pozwoli jednocześnie obsłużyć trzy jednostki – dwie o długości do 400 metrów oraz jedną o długości około 250 metrów.

Równolegle powstanie 186 hektarów nowego lądu, co wymaga wykorzystania około 20 milionów ton piasku i wydobycia 19 milionów ton urobku. Na zapleczu terminalu zbudowane zostaną kompletnie nowe układy drogowe (około 2 km) i kolejowe (ponad 47 ha), bocznica z 10 torami po 800 metrów, place dla ciężarówek (około 5 ha), a także pełna infrastruktura energetyczna, wodno-kanalizacyjna i teletechniczna. W planach znalazło się również zaplecze dla Straży Granicznej, służb celnych i fitosanitarnych.

Przylądek Pomerania ma być jednym z najnowocześniejszych terminali kontenerowych na Bałtyku i – jak podkreślają przedstawiciele rządu – inwestycją strategiczną dla Polski, gwarantującą rozwój gospodarki morskiej oraz bezpieczeństwo ekonomiczne i militarne kraju.